Americký senát se dohaduje o přínosech kryptoměn, zatímco zbytek světa běží vpřed

V Senátu Spojených států amerických probíhá veřejné slyšení na téma kryptoměn a z jistého pohledu je velmi zvláštní.

Poslední rok vyzývají čelní představitelé amerických blockchainových firem, jako je Ripple, Coinbase či Circle, aby politici v USA urychleně připravili jasný regulační rámec pro kryptoměny. Varují, že pokud se tak nestane, vedoucí roli v této oblasti převezmou jiné státy a nastane odliv firem a lidí.

V řadách odborné veřejnosti málokdo pochybuje, že blockchainové technologie zásadně změní svět, především ten finanční. Ostatně ke změnám už dochází, blockhainové technologie jsou už v provozu a nasazují je velké banky jako JPMorgan, Santander či MUFG, zatímco mají otevřenou podporu od Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Mezi americkými zákonodárci je ale pořád dlouhá řada skeptiků, kteří o blockchainu pochybují a nechtějí mu otevřít cestu. Potvrzuje se to i během právě probíhajícího slyšení v senátu, kdy někteří politici stále nevidí přínosy kryptoměn nejen v oblasti finanční inkluze a chtějí je utlumit. Vliv na to má iniciativa Facebooku na vlastní digitální měnu.

Americké blockchainové firmy tak čelí deziluzi a nejasnému regulačnímu rámci, z čehož plynou obavy, že kdykoliv v budoucnu můžou být trestány za svou dnešní činnost.

Situace se ale může změnit, protože procento politiků, kteří pochopili přínosy blockchainu, podle všeho roste, zatímco do klíčových pozic, jako je například vedení regulačního úřadu CFTC, se dostávají lidé, kteří chtějí podpořit rozvoj kryptoměn.

Je však otázkou, jestli nebude pozdě, protože státy jako Velká Británie, Lucembursko, Švýcarsko, Malta nebo třeba Singapur pochopily blockchain už před časem a delší dobu mu dláždí cestu, čímž přitahují a přetahují firmy a lidi z oboru.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru