Americký senát naplánoval slyšení na téma Facebook Libra

Američtí zákonodárci se budou detailně zabývat plány Facebooku na vytvoření nadnárodní měny libra.

Podle plánu, který Facebook představil veřejnosti, má být jeho libra univerzální měnou, nad níž budou mít kontrolu soukromé subjekty. Ty budou moct řídit množství jednotek v oběhu a podle všeho i například zmrazit účty, měnit zůstatky a podobně.

Tento plán na nadnárodní měnu pobouřil řadu politiků, ve Spojených státech se ozvaly hlasy volající po moratoriu na vývoj libry a celá věc se dostane až do senátu.

16. července se sejde Bankovní komise senátu a bude se zabývat librou a plány Facebooku s ní související.

A zatímco ve Francii ministr financí dal jasně najevo, že Facebooku neumožní používat libru jako plnohodnotnou měnu, stejný názor zazněl z Ruska, kde předseda komise pro finanční trhy prohlásil, že libra nebude legální měnou.

Na druhé straně šéf amerického regulačního úřadu SEC prozradil, že Facebook konzultoval svoji měnu s regulátory po celém světě, včetně USA.

Z hlediska emise libry se splněním požadavků zákonů o cenných papírech libra nemusí mít problém, ovšem vlády mají obavy především z toho, že by mohla tato nová měna omezit jejich možnosti v rámci měnové politiky a ohrozit finanční stabilitu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru