Americké úřady začaly vyšetřovat manipulace s cenami kryptoměn

Ministerstvo spravedlnosti USA má podezření, že dochází k manipulacím s kryptoměnami, jako jsou bitcoin a ether.

Ministerstvo se spojilo s regulačním úřadem Commoditiy Futures Trading Commission (CFTC) a chce prošetřit, jestli nejsou při obchodování s kryptoměnami používané nelegální praktiky, informoval o tom Bloomberg.

Jde zejména o tak zvané wash trades, kdy obchodník uzavírá obchody sám se sebou, a spoofing, což je vytváření velkého množství objednávek s cílem je nikdy nenechat realizovat a jen ovlivnit obraz trhu.

Vyšetřování se nezaměří jen na bitcoin, ale i na ostatní kryptoměny. Přímé (spot) obchodování s kryptoměnami sice nepodléhá regulaci, ale regulační úřady můžou udělit sankce, pokud odhalí nelegální obchodní praktiky, protože ty jsou trestné všude a vždy.

Obchodování s bitcoinem má navíc zvláštní význam, protože na cenu bitcoinu se v USA spekuluje už i na regulovaných burzách prostřednictvím futures kontraktů.

Že se s cenami kryptoměn manipuluje, je věc veřejně známá, protože některé skupiny, které se manipulacemi (pump and dump) zabývají, to veřejně přiznávají na internetu a hledají nové členy. Otázka pouze je, jak velké manipulace celkově jsou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru