Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgieva prozradila, že centrální bankou vydaná digitální měna je zásadním tématem po celém světě.
Digitální měna vydaná centrální bankou, známá též pod anglickou zkratkou CBDC, je forma národních peněz inspirována fenoménem kryptoměn.
Po letech odmítání kryptoměn musela odborná veřejnost ze světa financí uznat přínosy blockchainových technologií, a jedním z důsledků jsou právě CBDC. A jak se ukazuje, jejich vývoj pospíchá rychle vpřed.
„Udělali jsme si průzkum mezi svými členy, a bylo to velmi působivé. 110 zemí je v nějaké fázi studia CBDC,“ uvedla šéfka MMF Georgieva.
To znamená, že 110 centrálních bank na světě alespoň analyzuje možnou digitalizaci národní měny. Víme ale, že řada zemí je už ve fázi testování až implementace do běžného provozu, jako například Čína. Evropská unie je ve fázi pokročilé studie a zdá se, že digitální euro je nevyhnutelnou budoucností.
Šéfka MMF vidí CBDC jako užitečnou formu peněz, která umožňuje snadné a levnější převody, přičemž je krytá státem, tudíž důvěryhodná.
CBDC je odpovědí na rozmach soukromých stabilních kryptoměn. Státy potřebují, aby lidé i nadále dominantě používali národní peníze, a v tomto ohledu jsou kryptoměny konkurencí, se kterou musí bojovat.