Digitální měny

bitcoinDigitální měny


 

Fenoménem 21. století se staly digitální měny, tedy elektronické peníze. Vznikají nezávisle na vládách a bankách, jsou buď těženy prostřednictvím počítačů, nebo vydávány jejich autory.

Na začátku historie digitálních měn se stal nejslavnější bitcoin, který patří mezi tak zvané kryptoměny.

Kryptoměny

Kryptoměna je digitální měna postavená na kryptografii pro řetězení digitální podpisů převodů, vše probíhá v decentralizované síti. Decentralizace zajišťuje, že měnu nemůže nikdo ovládnout, vydávat nové jednotky nebo falšovat převody. Decentralizovaná síť je založená na veřejné databázi zvané blockchain, ve které jsou zaznamenány všechny transakce v síti.

Blockchain

Blockchain je decentralizovaná (distribuovaná) databáze záznamů v na sobě nezávislých počítačích. Umožňuje ověřitelnost a nepopiratelnost všech transakcí.

Decentralizace blockchainových technologií má kromě transparentnosti také výhodu v nízkých transakčních nákladech, což zaujalo i tradiční odpůrce digitálních měn – banky. Ty pracují na mnoha projektech, jejichž cílem je využít blockchainové technologie v tradičním bankovnictví, aby došlo k zefektivnění převodů peněz a snížení nákladů.

Varianty digitálních měn

Digitální měnu může vytvořit téměř kdokoliv, a proto neustále vznikají nové a nové. Některé se snaží napodobit úspěch bitcoinu, jiné koncept trochu mění a snaží se využít blockchain i jinak, například pro převody jakékoliv měny. Na konci roku 2015 existuje více než 600 různých digitálních měn.

Mezi nejrozšířenější digitální měny patří:

Bitcoin Ripple Ethereum
 Bitcoin Cash  Litecoin  Ethereum Classic
 NEM  Dash  IOTA
 OmiseGo  Monero  Zcash
 OTN  Santiment

Aktuální ceny kryptoměn a obchodování

Články