Polský regulátor obvinil brokera XTB z podvodů na klientech

Úřad pro dohled nad finančními trhy v Polsku KNF je přesvědčený, že se forexový broker XTB dopouštěl manipulací s cílem obohatit se na úkor vlastních klientů.

XTB je původem polský broker, ale působí v celé řadě dalších zemí, včetně České republiky. Jeho domácí regulátor KNF ho nyní obvinil z celé řady provinění, které měly poškodit jeho klienty.

Hlavní mechanismus, který měl poškozovat klienty, jsou tak zvané asymetrické skluzy při plnění objednávek. Za normálních okolností dochází při plnění objednávek typu market ke skluzům a cena plnění se může trochu lišit od té, která byla aktuální v momentě zadání objednávky.

Tyto skluzy ale bývají pozitivní i negativní, což z dlouhodobého hlediska znamená, že mají tendenci se kompenzovat. Jinými slovy v některých případech dostane zákazník plnění objednávky za horší cenu, v jiných případech naopak za lepší, což dlouhodobě přiblíží dopad těchto skluzů k nule.

Asymetrické skluzy jsou pak takové, kdy u klienta dominují nebo jsou exkluzivní jen nepříznivé rozdíly při plnění, takže pro něj dlouhodobě nebo vždy znamenají ztrátu. Asymetrické skluzy jsou dílem speciálních algoritmů, které zajistí, aby klient vždy dostal horší plnění objednávky a aby na tom dlouhodobě vydělával broker.

Broker XTB přiznal, že kontrola ze strany KNF odhalila určitá pochybení, ale odmítá, že by systematicky a cíleně poškozoval své klienty. Proti obvinění regulátora začal konat právní kroky, protože s nimi nesouhlasí.

V důsledku obvinění ze strany regulátora ztratily akcie XTB v pondělí více než třetinu své hodnoty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru