Německý BaFin chce u CFD ochranu před negativní bilancí na obchodním účtu

0

Německý finanční regulační úřad Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin) připravuje nařízení, které má ochránit retailové burzovní obchodníky před nekontrolovatelnými ztrátami.

Před necelým rokem se při černém čtvrtku zasedání Švýcarské národní banky znovu ukázalo, jak nebezpečné může být obchodování CFD (Contracts for Difference) pro koncové zákazníky brokerů a brokery samotné. Prostřednictvím těchto kontraktů brokeři nejčastěji umožňují obchodování s měnami a komoditami.

Velké cenové skoky u měnových párů se švýcarským frankem způsobily ztráty řadě obchodníků. A to dokonce větší, než mohly pokrýt jejich zůstatky na obchodních účet, protože trhy přeskočily jejich ochranné příkazy pro uzavření pozic ve ztrátě, tak zvané stop lossy.

A právě toto nebezpečí chce BaFin pro koncové obchodníky odstranit tím, že brokeři nebudou po svých zákaznících vymáhat doplacení případných negativních zůstatků na obchodních účtech, které můžou v takových situacích vzniknout.

BaFin to odůvodňuje tím, že řadoví obchodníci nemůžou být vystaveni potenciálně neomezeným ztrátám. Doplatit negativní bilanci na účtu chtělo po černém čtvrtku po svých zákaznících několik brokerů, v České republice si tím získala negativní publicitu především Saxo Bank.

Řada brokerů nabízí ochranu před negativním zůstatkem na obchodním účtu dobrovolně už teď.