Insolvenční správce Alpari UK si vzal nemalý podíl z peněz brokera

0

Případ krachu britské pobočky brokera Alpari ukázal, jak klienti přišli o peníze, o které nemuseli.

Alpari UK zkrachoval loni v důsledku černého čtvrtka švýcarského franku. Změna politiky Švýcarské národní banky a zní vyplývající velké skoky ve směnných kurzech zastihly broker nepřipraveného.

Likvidaci dostala na starost coby insolvenční správce KPMG. Ta ve své poslední zprávě uvedla, že v balíku peněz pro klienty bylo celkem 96,8 milionu dolarů, přičemž klientské požadavky na vrácení peněz činily celkem 95,8 milionu dolarů.

Jinými slovy brokerovi zůstalo na účtech o milion víc, než žádali jeho klienti. Přesto dostali zpět jen 82 procent svých peněz. Proč? Protože ze zbylých peněz si ukrojila nemalý podíl KPMG, celkem 9,4 milionu dolarů na poplatcích za svoji práci insolvenčního správce.

Další peníze pak šly na právní služby (2,3 milionu dolarů), mzdy (2,4 milionu), provozní náklady (1,5 milionu) a další.

Případ Alpari UK tak ukázal, jak drahá může být likvidace brokera. Vklady na obchodních účtech u brokera byly podle britské legislativy pojištěné do 50 tisíc liber, takže kdo se vešel do této částky, bylo pro něj výhodnější žádat o kompenzaci touto cestou, než čekat na výsledek práce insolvenčního správce.