FXCM zaplatil také za urovnání v kauze neexistující ochrany proti negativnímu zůstatku

0

S koncem forexového brokera FXCM vyšlo najevo, že už loni v podstatě uznal své pochybení při informování klientů o ochraně před propadem účtů do červených čísel.

FXCM na trhu v USA skončil a své klienty prodal konkurenčnímu GAIN Capital. Důvodem byl podvod na klientech, kdy FXCM fungoval jako market maker a protistrana objednávek klientů, přitom veřejně tvrdil opak.

Jak se ukázalo, nebyl to jediný případ, kdy klientům neříkal pravdu. Už loni zaplatil 650 tisíc dolarů regulačnímu úřadu CFTC za urovnání v případě černého čtvrtka švýcarského franku. Skokové pohyby na měnových párech s frankem zastihly FXCM nepřipraveného a podle závěrů CFTC kapitálově nedostatečně zajištěného, což vyústilo ve ztrátu 276 milionů dolarů. Brokera tehdy zachránila rychlá půjčka od Leucadia National.

CFTC FXCM vyšetřovala také kvůli tomu, že zákazníkům tvrdil, že jsou jejich účty chráněné před propadem do negativního zůstatku, ale nebyla to pravda. Právě po černém čtvrtku švýcarského franku se broker snažil po svých zákaznících vymáhat peníze za propad do mínusu, většinou neúspěšně. Vše ukončilo urovnání s CFTC v hodnotě 650 tisíc dolarů.