ČNB varuje před Ainvestments a Grandefex

15

Česká národní banka upozornila veřejnost na aktivity dvou neregulovaných makléřských společností.

Ainvestments

Ainvestments je broker, který nabízí obchodování s měnami, akciemi, akciovými indexy, komoditami, ETF a dluhopisy, a to formou rozdílových kontraktů (CFD). K dispozici je pro to webová a mobilní obchodní platforma.

Minimální vklad pro založení reálného obchodního účtu je 250 dolarů. Tak zvaný VIP účet má minimální vklad 20 tisíc dolarů.

Ainvestments je provozován společností ESOS International Ltd., která má pobočku v Evropské unii formou společnosti Kadeky International s. r. o. se sídlem na pražských Vinohradech. Broker tvrdí, že tím vyhovuje mezinárodním regulačním požadavkům a standardům.

Ale není to pravda, Česká národní banka upozornila, že Kadeky International, a tudíž ani Ainvestments, nemá žádné oprávnění poskytovat investičních ani jiné služby na finančním trhu v ČR. Peníze na obchodním účtu o tohoto brokera tak nejsou ze zákona pojištěné.

K tomu navíc platí, že před brokerem Ainvestments varovaly také regulační úřady na Novém Zélandu (FMA) a ve Španělsku (CNMV). Novozélandský regulátor dokonce uvedl, že tento broker může být zapojen do podvodu.

Grandefex

Grandefex je broker, který svým klientům umožňuje obchodování s měnami na Forexu a s akciemi a akciovými indexy ve formě rozdílových kontraktů (CFD). Pro tento účel má vlastní webovou platformu.

V nabídce má Grandefex tři typy obchodních účtů, každý je určený pro jiný druh obchodování. Standardní účet umožňuje ruční obchodování, Robot účet je pro automatizované obchodování a Social pro kopírování obchodů jiných klientů brokera. Minimální vklad je 250 eur.

Grandefex je provozován společností Soleil Rouge Inc. se sídlem na ostrově Dominica. Česká národní banka konstatovala, že Grandefex vede reklamní kampaň zaměřenou na Českou republiku, přičemž ale nemá oprávnění poskytovat své investiční služby v ČR.

Grandefex je broker neregulovaný, nemá oprávnění podnikat nikde v Evropské unii, Velké Británii, USA, Austrálii a ostatních zemích s vyspělou finanční regulací.