Jak to bylo s Iron FX

Kyperský národní kontrolní úřad poodhalil problémy s Iron FX, načež broker přišel s vlastním komentářem.

Iron FX byl jedním z nejdiskutovanějších forexových brokerů posledního roku, a to kvůli aféře s nevyplácením peněz klientům. Z hlediska regulace kauzu uzavřelo urovnání ve výši 335 tisíc eur, které Iron FX zaplatil.

Ovšem pověst brokera je natolik poškozena, že proběhla jednání o prodeji společnosti Nukkleus, zatímco vedle Iron FX vznikla nová značka FX Giants.

Jak to vidí kontrolní úřad

Problémy začaly už v roce 2014, kdy CySECu začaly přicházet stížnosti klientů Iron FX, kterým broker odmítl výběry peněz z obchodních účtů. Ve své zprávě pak Národní kontrolní úřad popsal, co následovalo, shrnutí přinesl list Finance Magnates.

Na CySEC a Kypr začaly vyvíjet nátlak jiné země, protože jejich občané se snažili dostat k penězům na svých účtech u Iron FX. Počet stížností přesáhl tisíc, i když některé byly duplicitní. Broker se bránil tím, že jen využívá možnosti ze svých obchodních podmínek, podle které smí pozdržet výběry peněz lidem, kteří zneužívají bonusy.

Při prvním šetření CySEC dospěl k závěru, že Iron FX skutečně jen dělá to, co mu umožňují obchodní podmínky, se kterými klienti souhlasili. Regulátor pak požádal brokera, ať si nechá zpracovat externí audit třetí nezávislou stranou, aby byly prošetřeny klientské stížnosti. Broker souhlasil s tím, že si najme externí experty místo auditorů.

V červenci 2015 pak úředníci CySECu navrhli vedení úřadu, aby byla licence Iron FX pozastavena, dokud nebudou všechny stížnosti prošetřeny. Vedení úřadu ale tento návrh neakceptovalo a rozhodlo se počkat na informace od brokera.

CySEC v té době také konstatoval, že stabilita brokera není ohrožena, protože se stížnosti týkají jen 0,43 procenta klientů. Broker byl podle regulátora moc velký na to, aby bylo nařízeno přerušení jeho činnosti.

Iron FX následně předal regulátorovi právní analýzy, podle kterých bylo jednání brokera vůči klientům, u kterých konstatoval zneužití bonusů, v souladu s právem, a to i evropským.

CySEC následovně v polovině července 2015 provedl kontrolu přímo v sídle Iron FX. Mezi závěry patřilo, že broker neoddělil bonusy od peněz, které klienti vložili na účty. Dále vznikla nejasnost ohledně závěru auditora, že suma deklarovaná brokerem jako bonusy, které nelze vybrat, nemusí být správná. Regulátor proto nařídil další kontroly.

Mezi závěry dalšího šetření patřilo, že broker porušil zákony a nařízení v mnoha bodech, že se nechoval férově a že nejednal v nejlepším zájmu klientů. Pochybení bylo shledáno i u postupů, které vedly ke klasifikaci klientů jako „zneužívačů“ bonusů. Broker také neměl neustálý přehled o tom, kolik peněz tvoří vklady, zisky a bonusy.

Podle CySECu scházelo brokerovi 176 milionů dolarů na klientských účtech. Podle zákona měl broker tyto peníze dodatečně převést na klientské bankovní účty. Úředníci regulátora chtěli tento případ předat státnímu zástupci pro vyšetření, zdali nedošlo k trestné činnosti.

CySEC si pak pozval zástupce Iron FX na jednání. Broker na něm předložil neauditované hodnocení situace a výsledky zátěžového testu. Vedení úřadu neauditované hodnocení přijalo s tím, že rozsah problému a čas neumožnil lepší zprávu. O validitě zátěžového testu panovaly pochybnosti.

Iron FX pak informoval CySEC, že nový investor zvažuje investici do brokera a že rozhodnutí regulátora na to bude mít vliv. Iron FX chtěl vyváznout bez trestu, čehož se pokoušel dosáhnout kontakty s prezidentem Kypru a s vedením CySECu.

Nakonec dostal broker dva měsíce na navýšení kapitálu a vzhledem k implementaci opatření požadovaných regulátorem vyvázl s pokutou (urovnáním) 335 tisíc eur. Broker ale nesplnil požadavky na kapitálovou přiměřenost a úřednicí CySECu znovu doporučili pozastavit licenci Iron FX.

Národní kontrolní úřad pak potvrdil závěry úředníků a doporučil, aby bylo zahájeno vyšetřování brokera kvůli podezření na trestnou činnost. Auditor také shledal, že vedení CySECu nedostatečně odůvodnilo, proč odmítlo už první doporučení vlastních úřadníků pozastavit brokerovi licenci.

Co na to říká Iron FX

Svoji reakci na zprávu kontrolního úřadu poskytl Iron FX listu Finance Magnates. Závěry považuje za chybné, což měla potvrdit i šéfka CySECu. Co se týče „díry“ 176 milionů dolarů, nejedná se podle Iron FX o částku bonusů, ale o sumu zůstatků na účtech všech klientů, u kterých broker konstatoval zneužívání bonusů.

Broker dodal, že podniká kroky k tomu, aby došlo k napravení některých informací, které uvedl ve své zprávě Národní kontrolní úřad.

5 názorů na “Jak to bylo s Iron FX”

  1. Ad Petr – s Iron FX mám také nepříjemnou zkušenost. A jaké bylo mé překvapení, když mě pod hlavičkou Purple tradingu oslovil člověk, kterého jsem znal z Ironu? Doufám, že spadne klec a půjdou sedět.

  2. IRON FX = Purple Trading! Stejní lidé, kteří dělají menší sviňárny typu, že nechávají lidi se registrovat k neevropským licencím. Což má za následek nulovou ochranu a možnosti neúměrně velkých pák atd.. Proto pokud přemýšlíte o Purple Trading, je zde varování!

  3. Mně přiznal kyperský finanční ombudsman téměř 3000 $, ale tato společnost dělá mrtvého brouka a na jeho rozhodnutí nijak nereaguje!

  4. Iron FX je podvodná společnost, která mě zadržuje finance již přes rok a půl. Neobchodovat s nimi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru