Broker XTB dostal pokutu za asymetrické skluzy

Polský regulátor KNF udělil brokerovi XTB pokutu za neférové plnění objednávek klientů.

Podle rozhodnutí regulátora se XTB dopustil provinění v letech 2014 a 2015, když praktikoval tak zvané asymetrické skluzy při plnění objednávek klientů.

To znamená, že když klient zadal objednávku za určitou cenu a trh nabídl plnění za cenu horší, zákazník nesl tento negativní rozdíl. Ale když nastala opačná situace a zákazník mohl dostat plnění za lepší cenu, nedostal ho.

KNF za to udělil XTB pokutu výši 9,9 milionu polských zlotých (zhruba 60 milionů korun). Broker se proti tomuto rozhodnutí odvolá, protože s ním nesouhlasí.

XTB připouští, že asymetrické rozdíly v plnění v daném období existovaly, ale argumentuje tím, že byly zcela legální, že je krátce poté odstranil a že regulátor nařídil symetrická plnění až v roce 2016.

1 názor na “Broker XTB dostal pokutu za asymetrické skluzy”

  1. Vyjádření XTB:
    S odvoláním na oznámení 404. jednání polského regulačního orgánu KNF ze dne 18. září 2018, vedení XTB nemění své předchozí vyjádření a i nadále neshledává jako oprávněné důvody k výhradám k činnosti společnosti.

    Před jednáním KNF poskytlo XTB dohledovému orgánu detailní vysvětlení včetně názorů nezávislých subjektů, které potvrdily, že použití mechanismu asymetrické odchylky nebylo v rozporu s principy jednání v nejlepším zájmu klientů a neovlivnilo výsledky operací klientů. Námitky KNF se vztahují k aplikaci mechanismu v období od ledna 2014 do května 2015. Doporučení na způsob použití asymetrické odchylky bylo vydáno KNF v květnu 2016, téměř rok poté, co společnost XTB ze své vlastní iniciativy zavedla nově navržené úpravy do svých IT systémů.

    V zájmu společnosti a jejích akcionářů, jakož i v zájmu ochrany zájmů klientů se společnost XTB hodlá odvolat proti rozhodnutí dohledového orgánu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru