BaFin dal tři měsíce brokerům na zavedení ochrany před negativní bilancí

Německý úřad pro regulaci finančních trhů BaFin oznámil, že všichni brokeři CFD působící v Německu musí do tří měsíců zaručit klientům, že neztratí víc, než mají na obchodních účtech.

CFD (Contracts for Difference) se využívají k finančním spekulacím na pohyby cen různých aktiv, od měn, přes komodity až po úrokové sazby. Přitom značným rizikem pro koncového obchodníka jsou skokové změny cen podkladových aktiv, které můžou způsobit ztráty větší, než je zůstatek na obchodním účtu.

Příkladem takového skoku byl černý čtvrtek švýcarského franku, který připravil o všechny peníze nejen řadu obchodníků, ale také brokerů. Dodnes má mnoho brokerů v obchodních podmínkách, že pokud cenový pohyb způsobí ztrátu převyšující zůstatek na obchodním účtu, musí zákazník zbytek doplatit.

A to BaFin už nechce, v rámci ochrany spotřebitelů požaduje, aby brokeři vyrovnání případné negativní bilance po zákaznících už nechtěli. Jiným slovy aby zákazník nemohl prodělat víc peněz, než má na obchodním účtu.

Tento svůj záměr BaFin oznámil už na konci loňského roku, přičemž nyní vyhlásil tříměsíční lhůtu na splnění tohoto požadavku. Po uplynutí lhůty brokeři už nebudou moct nabízet žádné CFD, které by mohly způsobit ztrátu větší, než je zůstatek na obchodním účtu zákazníka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru