FCA: Finanční podvody dosahují rekordních počtů, internetoví giganti moc nepomáhají

Šéf britského finančního regulačního úřadu FCA Charles Rendell zhodnotil současnou situaci v oblasti podvodných finančních a investičních nabídek.

S růstem internetu, jeho služeb a počtu jejich uživatelů rostou také počty podvodů. „Jedním z nejškodlivější finančních trestních činů jsou investiční podvody, ve kterých lidé přicházejí o své úspory,“ uvedl Randell.

Podle něj tyto podvody nabyly epidemických proporcí. V oblasti investic převažují podvody spojené s Forexem a kryptoměnami. Čímž se potvrzuje, že podvodníci zneužívají to, co je moderní, a zákazy jednotlivých investičních nástrojů, jako jsou binární opce, je nezastaví.

Co Randell považuje za nemalý problém, je, jak snadno podvodníci můžou provozovat a propagovat své podvody. Internetoví giganti je na svých platformách často nechají podvody inzerovat a zobrazují je na předních místech ve vyhledávacích službách.

„Velké společnosti fakticky umožnit obrovské množství podvodů,“ posteskl si šéf britského regulátora. „Společnosti, které umožňují, aby byla kradena osobní data uživatelů. Společnosti, které propagují reklamu na podvody na internetu, takže samy z těchto trestných činů profitují. Upřímně, ne vždy odvedou svoji práci při nápravě škod, které způsobily.“

Argumentem internetových společností často bývá, že kdyby autoritativně rozhodovaly o tom, kdo může inzerovat a jinak propagovat své služby, dopouštěly by se cenzury.

„Nemyslím, že by taková opatření omezila svobodu projevu. Nebo že by disent a demokracie byly v naší společnosti jakkoliv slabší, kdybychom naházeli dobře mířené kamínky do soukolí online podvodníků,“ namítl Rendall.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru