ESMA vyzývá k opatrnosti při burzovním obchodování podle sociálních médií

Nedávný případ amerických akcií GameStop přiměl evropského nadnárodního regulátora ESMA, aby vyzval investory k opatrnosti.

Prostřednictvím akcií GameStop se na trzích odehrál souboj investičních fondů a řadových investorů, kteří se sdružili na sociální síti Reddit. Krátkodobě se obyčejným lidem podařilo pomocí koordinovaných nákupů porazit velké investiční společnosti.

Avšak výhra neměla dlouhého trvání, protože akcie GameStop prudce klesly a mnoho lidí, kteří nastoupili pozdě, přišlo o peníze.

ESMA poznamenala, že by se něco podobného mohlo stát na evropských akciových trzích, a proto vyzvala lidi k opatrnosti. Lidé by měli pro každé své investiční rozhodnutí získat spolehlivé informace a nespoléhat se jen na příspěvky na sociálních sítích.

Při investování by si pak podle regulátora měli uvědomit, že trendy vyvolané sociálními sítěmi se můžou rychle otočit, volatilita je vždy vysoká, a úměrně tomu i riziko ztráty.

ESMA také upozornila, že organizování společných obchodů za účelem vyvolat pohyb ceny je nezákonnou tržní manipulací. Diskutovat obchody veřejně na sociálních sítích ale samozřejmě možné je a je to v pořádku.

Na závěr evropský regulátor dodal, že tržní manipulací je také zveřejňování falešných informací o určitém subjektu nebo finančním nástroji, přičemž zveřejňování investičních doporučení podléhá regulaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru