CONSOB zakázal působení společnosti Recyclix

8

Italský finanční regulátor CONSOB vydal opětovné varování před projektem Recyclix, který nabízí zhodnocení kapitálu.

Polská společnost Recyclix prezentuje nabídku zhodnocení kapitálu prostřednictvím investování do odpadu a jeho zpracování. Zisky mají pocházet z rozdílů mezi cenami nakoupeného a zpracovaného odpadu při prodeji.

Recyclix přímo uvádí, že se investor nezapojí do recyklačního procesu, pouze investuje své peníze do systému, který mu poskytne otevřený přístup na mezinárodní trhy s odpadem.

Italský regulátor vyhodnotil takovou nabídku jako investice finančního charakteru, které podléhají finanční regulaci. A protože Recyclix nesplnil všechny požadavky kladené na společnosti s nabídkou finančního investování, pozastavil mu CONSOB působení v Itálii už letos v září.

Jelikož Recyclix italskou legislativu nenaplnil ani během 90denní suspendace, zakázal mu CONSOB nabízení služeb italským rezidentům.

Recyclix má stránky i v češtině, takže evidentně cílí také na české zákazníky. Z tohoto pohledu je rozhodnutí CONSOBu zajímavé, protože pokud by nabídku Recyclixu zhodnotila stejně ČNB, nesměla by firma působit ani v České republice, protože licenci pro nabízení investičních produktů nemá.

Komentář

Texty na webu Recyclix skutečně nasvědčují tomu, že se jedná o finanční investice. Velmi podezřelá je nabízená míra zhodnocení. V modelové kalkulaci na obrázku vidíte, že údajně můžete během roku zhodnotit základní vklad 100 eur o zhruba 200 procent.

A to je číslo tak vysoké, že je extrémně nepravděpodobné, aby ho bylo dosahováno pouze nákupem, zpracováním a prodejem odpadů. Taková čísla bývají k vidění jen u Ponzi schémat, kdy jsou výnosy vypláceny z vkladů nových členů, dokud se systém nezhroutí kvůli nedostatku nových vkladů.

Recyclix navíc provozuje partnerský program, kdy jsou členové programu placeni za přivádění nových členů, takže lze na internetu nalézt mnoho falešných recenzí, které mají za cíl nalákat nové investory.