ESMA připravila evropský zákaz binárních opcí, u CFD omezí páku

Nadnárodní evropský regulátor ESMA se rozhodl zakázat obchodování s binárními opcemi v Evropské unii a výrazně zpřísnit podmínky pro CFD.

Binární opce začaly významně růst na popularitě zhruba před pěti lety, což zároveň přitáhlo pozornost podvodníků, kteří je začali zneužívat pro vlastní obohacení na úkor ostatních. Z toho vyplynulo velké množství stížností na podvodné obchodní systémy a podvodné brokery.

Evropští regulátoři postupně reagovali, až konečnou ránu binárním opcím právě zasadila ESMA, která oznámila, že jejich obchodování a marketing zakáže úplně.

K tomu připravila sadu omezení pro tak zvané Contracts for Difference (CFD), což je investiční nástroj, jehož prostřednictvím brokeři umožňují klientům spekulovat na cenové pohyby různých podkladových aktiv, jako jsou měny, akcie a komodity.

Na rozdíl od binárních opcí je u CFD možné ztratit v obchodu víc, než obchodník plánoval, protože plnění obchodních příkazů na nastavených cenách není vždy garantováno. V minulosti se tak stávalo, že se při náhlých cenových skocích obchodníci dostali do mínusového zůstatku na účtu.

Tomu ESMA definitivně učiní přítrž, evropští brokeři budou mít povinnost zavést ochranu před negativním zůstatkem a likvidovat obchodní pozice klientů, když otevřený zůstatek účtu dosáhne 50 procent požadavku na margin.

Zároveň dojde k omezení pákového efektu, který umožňuje obchodování s většími objemy, než by odpovídalo zůstatku na obchodním účtu. U Forexu bude maximální páka 30:1, u většiny ostatních aktiv 10:1, zatímco u kryptoměn jen 2:1.

Očekává se, že k implementaci těchto omezení dojde v rámci Evropské unie během pár měsíců. ESMA může tato opatření nařídit jen na tři měsíce. Na konci období ale může rozhodnout o jeho prodloužení o další tři měsíce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru