Australský regulátor jde po organizovaném pumpování finančních aktiv

Úřad pro dohled nad australskými finančními trhy ASIC vystrašil investory, kteří se účastní pumpování cen.

Ve světě kryptoměn jsou poměrně běžné tak zvané Pump and Dump skupiny, které se zabývají manipulacemi cen. V krátkých časových intervalech koordinovanými nákupy vyženou cenu vybrané kryptoměny nahoru, a poté se snaží rychle prodat se ziskem.

Většinou jsou to ale dvojité podvody, kromě nelegálního pumpování cen také okrádají lidi, kteří se chtějí účastnit. Na popularitě ale za poslední rok získaly také například u akcií, kde je proslavila kauza GameStop.

Tyto manipulace s cenami jsou nezákonné snad ve všech zemích světa, zcela určitě v těch s vyspělou finanční regulací. Pro regulátory je však obtížné je postihovat. V Austrálii se teď o to snaží tamní regulační úřad ASIC.

Ten vystrašil řadové investory, když v telegramové skupině, která se zabývá pumpováním akcií, zveřejnil příspěvek v tomto znění: „Koordinované pumpování akcií kvůli ziskům může být nelegální. Vidíme všechny obchody a máme přístup k totožnosti obchodníků. Riskujete záznam v trestním rejstříku, včetně pokuty až milionu dolarů a odnětí svobody.“

Účastníci skupiny si nejdříve mysleli, že jde o vtip, ale ASIC posléze potvrdil médiím, že se skutečně jednalo o příspěvek od něj.

U akcií se může regulátorům do jisté míry dařit tyto manipulace postihovat, protože obchodování s akciemi je regulováno, takže je snadnější jej monitorovat.

Postihovat pumpování kryptoměn však bude mnohem obtížnější, protože obchodování je neregulované a existuje i řada decentralizovaných burz, kde je prakticky nemožné zjistit totožnost obchodníků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru