Kdo může zobrazit blockchain? Kdokoliv!

Jak zobrazit blockchain? Přečtěte si náš článek a zjistěte, kdo může zobrazit blockchain a jaké jsou nejlepší způsoby pro sledování transakcí.

Blockchain je digitální záznamová technologie, která umožňuje ukládání a sdílení informací bez centrálního řízení. Jedná se o decentralizovanou databázi, která zaznamenává transakce, a kterou lze zobrazit a prozkoumat v reálném čase. Přístup k blockchainu je důležitý nejen pro investory a podnikatele, ale i pro běžné uživatele, kteří se zajímají o kryptoměny a další technologie.

Co je potřeba k zobrazení blockchainu

K zobrazení blockchainu je třeba splnit jen dva velice základní požadavky: mít připojení k internetu a nějaké zařízení připojené k internetu (mobil, tablet, počítač). Pro běžné uživatele jsou nejčastěji používanými způsoby pro zobrazení blockchainu internetové prohlížeče, jako je například Google Chrome nebo Mozilla Firefox, a specializované webové stránky, které umožňují sledování transakcí na blockchainu.

Kdo může zobrazit blockchain

Zobrazit blockchain může kdokoliv s připojením k internetu. Blockchain je veřejně dostupný a transparentní, takže každý má možnost prozkoumat transakce v blockchainu a zkontrolovat, jak jsou zaznamenány.

Ovšem pro vytvoření transakce v blockchainu je potřeba speciální software, nejčastěji kryptoměnovou peněženku, a kryptoměnový účet, který uživatel musí mít založený.

Kdo může zobrazit blockchain
Takhle můžete zobrazit blockchain XRP Ledger a transakce, které v něm probíhají.

Jak zobrazit blockchain

Existuje několik způsobů, jak zobrazit blockchain. Jedním z nejčastějších způsobů je pomocí internetového prohlížeče a specializovaných webových stránek, které umožňují sledování transakcí v blockchainu.

Kde zobrazit blockchain a blockchainové transakce? To záleží na samotném blockchainu, který chcete zobrazit. Zde je několik příkladů:

Jak vidíte, každý blockchain má své prohlížeče. Pro každou kryptoměnu jej zpravidla můžete vyhledat připojením slova „explorer“ k názvu samotného blockchainu. Tedy například zadat to Googlu „Hedera explorer“, abyste našli platformu pro zobrazování transakcí v blockchainu Hedera.

Služby jako Coinmarketcap a Coingecko také zpravidla v profilu každé monitorované kryptoměny udávají adresu jejího prohlížeče pro zobrazení blockchainu.

Bezpečnost

Zatímco zobrazit blockchain a transakce v něm může kdokoliv, zjistit totožnost lidí, kteří zobrazené transakce provádějí, už tak snadné není. Pro běžného uživatele je to v podstatě nemožné. Když si podle ID vyhledáte své transakce, tak budete vědět, že patří vám, případně kdo je protistrana, když ji znáte, jako třeba kryptoměnová burza.

Některé prohlížeče transakcí v blockchainu identifikují veřejně známé adresy, které patří burzám. Jinak ale zůstává zachována anonymita, takže transakce jsou jen převody mezi různými adresami, u kterých nemůžete vědět, komu patří.

To ovšem neznamená, že jsou transakce nevystopovatelné a že jejich uživatelé mají stoprocentní anonymitu. Pokud například pošlete peníze na burzu nebo z burzy, která zná vaši totožnost, orgány činné v trestním řízení můžou ve spojení s touto informací vystopovat toky peněz a identifikovat vaše transakce.

Využití blockchainu

Blockchain se využívá v různých odvětvích, jako je finančnictví, průmysl, zdravotnictví, doprava a další. Díky své decentralizované povaze a zabezpečení proti podvodům a falšování, může blockchain poskytovat mnoho výhod v porovnání s tradičními systémy záznamu.

V oblasti finančnictví se blockchain využívá především pro zabezpečení kryptoměnových transakcí a vytváření nových kryptoměn. V průmyslu může být blockchain využíván pro sledování původu a autentičnosti výrobků, což zvyšuje důvěru zákazníků a zlepšuje dodržování regulací.

V zdravotnictví může blockchain pomoci s ukládáním a sdílením zdravotních záznamů a zlepšit tak kvalitu zdravotní péče. V dopravě se blockchain využívá pro sledování a správu logistiky a distribuce zboží.

Závěr

Zobrazení blockchainu může být pro uživatele klíčové pro sledování transakcí a zajištění bezpečnosti svých kryptoměnových prostředků. Každý s připojením k internetu může zobrazit blockchain a prozkoumat transakce, ale pro vytvoření transakce na blockchainu je potřeba speciální software a kryptoměnový účet.

Transakce v blockainu jsou tak zvaně pseudonymní. Na první pohled nelze zjistit, kdo je uskutečnil. Ovšem orgány v činné v trestním řízení si můžou od burz vyžádat identitu lidí, kteří prováděli podezřelé transakce ve spojení s jakýmkoliv krypto účtem spravovaným burzou. Tímto způsobem se pak dá vystopovat mnoho navazujících transakcí a identita jejich vlastníků.