Co se stane, když pošlu kryptoměny na adresu, která slibuje, že mi pošle x-krát tolik zpět?

Ve světě kryptoměn se můžete často setkat se slibem, že když pošlete kryptoměnu na určitou adresu, dostanete zpět několikanásobek. Nedělejte to!

Co se stane, když pošlete kryptoměnu na adresu, která slibuje, že vám pošle x-krát tolik zpět? Odpověď je velmi jednoduchá: přijdete o svoji kryptoměnu, protože je to podvod.

Co se stane, když pošlu kryptoměny na adresu, která slibuje, že mi pošle xrát tolik zpět

Propracovaný podvod

Pokud se setkáte například na nějaké sociální síti s příspěvkem, kdy vám neznámý autor slibuje, že když mu pošlete například bitcoin, ether nebo XRP, tak vám pošle zpět několikrát víc, tak to asi neuděláte.

Proč byste posílali někomu, koho vůbec neznáte, své peníze, a proč by vám ta osoba měla posílat zpět víc? To samozřejmě nedává vůbec žádný smysl, a většinu lidí asi napadne, že je to podvod.

Jenomže podvodníci s tímto trikem zacházejí mnohem dál. Zakládají účty na sociálních účtech a webové stránky, které kopírují účty a stránky skutečných osobností a firem.

Často je například kopírován web společnosti Ripple. Když pak méně zkušený člověk narazí na takové stránky a v adresním řádku si neověří, že se jedná o neoficiální adresu, a tudíž podvod, může podlehnout.

Může si myslet, že Ripple nebo jiná legitimní firma skutečně rozdává kryptoměny. Pak udělá to, že svoji kryptoměnu na prezentovanou adresu skutečně pošle. A tak o ni definitivně přijde.

Podvodníci mají v zásobě spoustu rafinovaných triků. Někdy třeba použijí oficiální video s představiteli určitého kryptoměnového projektu a přidají k němu titulek o airdropu, tedy rozdávání kryptoměny zdarma.

Pak takové video pouštějí na YouTube, kde opět spousta lidí podlehne dojmu, že se jedná o oficiální a legitimní akci.

Žádné legitimní projekty nepořádají akce typu: Pošlete nám svoji kryptoměnu, my vám pošleme x-krát více zpět. Vždy jde o podvod!

Pokud chce někdo rozdávat kryptoměny, což se stává, nikdy nebude potřebovat, abyste mu nejdříve poslali tu svoji. Bude mu stačit, když mu sdělíte, na jakou adresu vám má darované krypto poslat.

Co se tedy stane, když krypto pošlete

Když pošlete kryptoměnu na adresu, která slibuje, že vám zpět pošle několikanásobek, o daný obnos přijdete. Je to prostě podvod.

Někdy to může být tak sofistikovaný podvod, že vám řeknou, abyste nejdříve poslali minimální obnos, jako třeba 1 XRP, a obratem opravdu dostanete zpět více. Ale to bude jen trik, jak vás přesvědčit, abyste poslali více.

Jakmile pošlete jakoukoliv větší částku, bude ztracena, zpátky nedostanete vůbec nic.

Závěr

Nikdy neposílejte žádné kryptoměny na adresy, které vám slibují, že vám pošlou zpět násobně víc. Vždy je to podvod!