Co je to rug pull u kryptoměn a proč je tak nebezpečný

Za poslední rok ve světě kryptoměn nechvalně proslul anglický termín rug pull, který je spojen s podvodem na investorech. Zde je jeho vysvětlení.

Co je Rug Pull – Definice

Rug pull lze volně přeložit jako podtrhnutí koberce. Představte si, že stojíte na koberci a někdo za něj silně trhne a vytáhne ho pod vámi pryč. To názorně ilustruje, co se děje při tomto typu podvodů u kryptoměn.

Rug pull označuje podvod, kdy jeho strůjci vytáhnou likviditu (peníze) z určité kryptoměny a zmizí s nimi. Investorům tak zpravidla zbyde bezcenný token, kterého se nelze zbavit.

Tento typ podvodu se rozšířil díky rozmachu decentralizovaných financí (DeFi).

Co je to rug pull
Rug pull je jako když pod vámi někdo podtrhne koberec.

Jak Rug Pull funguje

Když chce někdo provést rug pull, nejdříve stvoří novou kryptoměnu. Což je velmi jednoduché, protože sítě jako Ethereum nebo Binance Smart Chain umožňují velmi snadné vytváření nových tokenů, zvládne to skoro každý za pár minut díky různým online nástrojům.

Takové nové kryptoměně pak podvodníci dodají iluzorní hodnotu vytvořením poolů likvidity, což jsou obchodní páry na decentralizovaných platformách. I zde platí, že obchodní pár s likviditou může vytvořit kdokoliv.

Řekněme, že jste stvořili token XYZ v Ethereu. Pak stačí jít na libovolnou DeFi platformu v Ethereu, například UniSwap, a vytvořit tam obchodní pár jakékoliv jiné kryptoměny s vaší XYZ. Třeba XYZ/ETH. Nebo XYZ/USDT.

Když takový obchodní pár (pool likvidity) vytváříte, je na vás, jakou cenu vašemu tokenu XYZ stanovíte. Uděláte to nastavením poměru těch dvou kryptoměn, které budou v páru. Když například budete chtít, aby XYZ mělo ceno 100 USDT za token, tak do poolu musíte vložit XYZ a USDT v poměru 1:100. Takže třeba 1000 XYZ tokenů a 100.000 USDT tokenů. Et voila, stvořili jste obchodní pár a stanovili cenu svého tokenu na 100 USDT za jednotku, i když je zcela umělá.

Teď už může kdokoliv přijít a směnou XYZ nakoupit nebo prodat. Jelikož vy jste jediný držitelé XYZ, lidé můžou zpočátku v podstatě nakupovat jen od vás.

Podvodníci tedy potřebují vyvolat zájem o XYZ, aby ho lidé kupovali. Většinou toho dosahují prostřednictvím marketingových aktivit na sociálních sítích, viz. například případ Squid Game tokenu.

Často také povzbuzují lidi, aby sami přidávali likviditu do poolu XYZ/USDT, aby vydělali na poplatcích. Vyvolaná aktivita pak u mnoha vzbudí dojem, že se jedná o poctivý projekt, kterému lidé věří.

Jakmile se podvodníci rozhodnou inkasovat zisky, vytáhnou veškerou likviditu, kterou dodali do poolu XYZ/USDT, a pokud v něm ještě něco zbyde, smění přes něj zbývající XYZ za USDT, aby z něj vytáhli maximum.

Investorům pak zbyde hromada tokenu XYZ, kterého se nemůžou zbavit, protože pool vyschnul a nikde jinde se s tímto tokenem neobchoduje.

Tohle umožnilo právě DeFi, kde může kdokoliv založit jakýkoliv obchodní pár. Když se v minulosti obchodovalo jen na centralizovaných burzách, byl tento typ podvodů mnohem těžší, protože vyžadoval větší investice a přesvědčování burz k zalistování tokenu.

Existuje ještě také tak zvaný Soft Rug Pull neboli měkký Rug Pull, kdy podvodníci nevytáhnou likviditu z poolu najednou, ale dlouhodobě prodávají svůj token lidem, i když ví, že je k ničemu, zatímco veřejně prohlašují opak. Zbavit se své bezcenné kryptoměny se tak snaží jen pomalu.

Jak se Rug Pullu vyhnout

Rug Pullu se zaručeně vyhnete, jen když nikdy žádnou kryptoměnu nenakoupíte. Což je asi rada, kterou slyšet nechcete.

Pro ty, kdo do kryptoměn investují, tak platí, že s rostoucím množstvím tokenů a decentralizovaných produktů roste potřeba obezřetnosti. Než do něčeho vložíte své peníze, musíte si to řádně promyslet a najít si o daném projektu co nejvíce relevantních informací. A vždy investujte jen to, co si můžete dovolit ztratit.