Jak založit krypto peněženku – podrobný návod

Jak založit krypto peněženku a uchovat své kryptoměny v bezpečí? Naučte se vytvořit online, hardwarovou nebo papírovou peněženku.

Krypto peněženka je software nebo zařízení, které umožňuje ukládání a správu vašich kryptoměn. Kryptoměny jsou digitální měny, které využívají šifrování pro zabezpečení transakcí a vlastnictví. Krypto peněženka obsahuje veřejnou adresu, kterou používáte k přijímání kryptoměn, a privátní klíč, který slouží k podepisování transakcí.

V tomto článku si ukážeme, jak založit krypto peněženku.

Proč je důležité mít krypto peněženku?

Krypto peněženka vám umožňuje uchovávat vaše kryptoměny v bezpečí a mít nad nimi plnou kontrolu. Pokud necháte vaše kryptoměny uloženy na burze nebo jiné online platformě, nemáte nad nimi plnou kontrolu a mohou být náchylné k útokům hackerů.

Co budete potřebovat pro založení krypto peněženky?

Pro založení krypto peněženky budete potřebovat připojení k internetu, zařízení, jako je počítač nebo mobilní telefon, a samozřejmě kryptoměny, které chcete uložit. I když ty můžete koupit později.

Typy krypto peněženek

Existují tři hlavní typy krypto peněženek: online, hardwarové a papírové.

Online krypto peněženky

Online krypto peněženky jsou nejobvyklejším typem krypto peněženek a jsou většinou zdarma a snadno použitelné. Online peněženky mají podobu aplikace, kterou nainstalujete do svého mobilního zařízení nebo počítače. Případně jsou to výhradně webové aplikace, ke kterým přistupujete ze svého internetového prohlížeče.

Při výběru online krypto peněženky je důležité zvolit spolehlivého poskytovatele, který podporuje vaši kryptoměnu či kryptoměny.

Hardwarové krypto peněženky

Hardwarové krypto peněženky jsou specializovaná zařízení, která uchovávají vaše kryptoměny offline a zabezpečeně. Tyto peněženky jsou velmi bezpečné, protože vaše privátní klíčové informace jsou uloženy offline a nejsou připojeny k internetu.

Hardwarové krypto peněženky mohou být poměrně drahé, ale poskytují nejvyšší úroveň bezpečnosti.

Papírové krypto peněženky

Papírové krypto peněženky jsou nejbezpečnějším typem krypto peněženek, které jsou v podstatě papírové výpisy s vaším veřejným i privátním klíčem. Tyto peněženky jsou také offline, což znamená, že jsou velmi bezpečné, ale mohou být náchylné k poškození nebo ztrátě. A nejsou vhodné pro pravidelné transakce.

Jak založit krypto peněženku
Pro běžné uživatele jsou nejbezpečnější hardwarové peněženky.

Jak založit krypto peněženku

Peněženku volte podle toho, aby podporovala všechny kryptoměny, které máte nebo chcete mít. Ne všechny peněženky musí podporovat všechny kryptoměny, které vlastníte. V některých případech můžete být nuceni použít více peněženek.

Založení online krypto peněženky

Výběr spolehlivého poskytovatele

Při výběru online krypto peněženky je důležité zvolit spolehlivého poskytovatele s dobrou pověstí. Nejlepší poskytovatelé nabízejí silné zabezpečení a multifaktorovou autentizaci.

Registrace na platformě

Po výběru poskytovatele se zaregistrujte na platformě její platformě, případně v aplikaci, kterou jste si stáhli do svého zařízení.

Aplikace peněženky vás provede registrací a všemi kroky, které je nutné udělat. Některé krypto peněženky vyžadují i ověření identity.

Vytvoření nové peněženky

Po dokončení registrace můžete vytvořit novou krypto peněženku, respektive kryptoměnový účet. Většina online krypto peněženek vám umožní vytvořit více peněženek/účtů pro různé druhy kryptoměn.

Pro každou kryptoměnu budete mít samostatnou adresu.

Uchování privátního klíče v bezpečí

Uchování privátního klíče v bezpečí je klíčové pro bezpečnost vaší krypto peněženky. Ujistěte se, že máte přístup k privátnímu klíči, ale uchovávejte ho v bezpečí, abyste se vyhnuli jeho ztrátě nebo krádeži.

Odeslání a přijímání kryptoměn

Po založení krypto peněženky můžete začít odesílat a přijímat kryptoměny.

Založení hardwarové krypto peněženky

Výběr vhodného typu hardwarové krypto peněženky

Při výběru hardwarové krypto peněženky je důležité zvolit vhodný typ pro vaše potřeby. Nejlepší hardwarové krypto peněženky jsou velmi bezpečné a snadno použitelné.

Nastavení hardwarové krypto peněženky

Po zakoupení hardwarové krypto peněženky ji musíte nastavit. Nastavení může být různé v závislosti na typu peněženky, ale většina zahrnuje vytvoření nového účtu a zvolení zabezpečení.

K hardwarové peněžence je většinou nutné stáhnout od jejího výrobce aplikaci do počítače či mobilního zařízení, kterou budete používat pro obsluhu peněženky. Postupujte podle návodu výrobce.

Hardwarovou peněženku určitě zabezpečete PIN kódem nebo jiným obdobným způsobem, který se nabízí. Zkrátka aby po jejím zapnutí bylo nutné ověření, aby ji nemohl použít kdokoliv, kdo k ní získá fyzický přístup.

Uchování privátního klíče v bezpečí

Uchování privátního klíče (seedu) v bezpečí je klíčové pro bezpečnost vaší krypto peněženky. Ten totiž umožňuje obnovení peněženky v jakékomkoliv zařízení, je tedy doslova klíčem k vašim kryptoměnám.

Pokud se například vaše hardwarová peněženka rozbije, můžete vzít soukromý klíč, použít ho v novém zařízení stejného, nebo dokonce jiného výrobce, a peněženku obnovit a načíst znovu všechny kryptoměnové účty. Jeden soukromý klíč slouží k záloze všech krypto účtů vaší peněženky.

Jak již bylo řečeno, hardwarové krypto peněženky také mají obvykle nějakou formu zabezpečení, například heslo nebo PIN, aby se zabránilo zneužití v případě ztráty nebo krádeže zařízení. Určitě toho využijte.

Přenos kryptoměn na hardwarovou peněženku

Po nastavení hardwarové krypto peněženky a vygenerování účtů pro jednotlivé kryptoměny musíte přenést své kryptoměny do peněženky.

Použijte aplikaci peněženky ke kopírování adres svých účtů, když je budete zádavat na platformách třetích stran při provádění transakcí.

Odeslání a přijímání kryptoměn

Po založení hardwarové krypto peněženky můžete začít odesílat a přijímat kryptoměny.

Založení papírové krypto peněženky

Generování nové papírové krypto peněženky

Existuje mnoho webových stránek a aplikací, které vám umožní generovat novou papírovou krypto peněženku. Musíte si najít generátor, který funguje s vaší kryptoměnou.

Po vytvoření peněženky si zapište privátní klíč na bezpečné místo. Zálohujte ho na více místech.

Uchování privátního klíče v bezpečí

Uchování privátního klíče v bezpečí je klíčové pro bezpečnost vaší krypto peněženky. Papírové krypto peněženky jsou náchylné k poškození nebo ztrátě, takže je důležité uchovávat privátní klíč na bezpečném místě, či lépe více místech.

Přenos kryptoměn na papírovou peněženku

Přenos kryptoměn na papírovou krypto peněženku je snadný, použijete její veřejnou adresu. Nejdříve pošlete menší částku, abyste si ověřili, že vše funguje, jak má.

Odeslání a přijímání kryptoměn

Po založení papírové krypto peněženky můžete začít odesílat a přijímat kryptoměny. Přijímání je snadné, komplikace nastávají při odesílání.

Pokud byste vzali soukromý klíče a načetli ho do nějaké online peněženky, abyste mohli poslat peníze, vaše papírová peněženka už není tak zvaná studená peněženka, ale horká. Ztratí tak své výhody.

Je proto specializovaných nástrojů, které v offline zařízení umožní vygenerovat transakci a podpsat. Podepsanou transakci pak můžete poslat do sítě z online zařízení.

Papírové peněženky jsou proto vhodné jen pro ty nejzkušenější.

Bezpečnostní tipy pro krypto peněženky

Zabezpečení vašeho privátního klíče je klíčové pro bezpečnost vaší krypto peněženky. Několik bezpečnostních tipů, které byste měli vědět:

  • Uchovávejte privátní klíč v bezpečí – nikdy ho neposílejte emailem nebo neukládejte na cloudové úložiště. Pokud ho někdo získá, může mít přístup ke všem vašim kryptoměnám.
  • Používejte multifaktorovou autentizaci – většina krypto peněženek vám umožní nastavit multifaktorovou autentizaci, což znamená, že musíte zadat další ověřovací kód vedle svého hesla.
  • Ochrana zařízení před viry a malware – mějte aktualizovaný antivirový software a vyhněte se stahování podezřelých souborů a aplikací.
  • Vyhněte se phishingovým útokům a podezřelým webovým stránkám – vyhněte se klikání na odkazy v podezřelých e-mailech a na webových stránkách, které nevypadají důvěryhodně. Můžou být podvodné a chtít získat vaše přihlašovací údaje.

Závěr

Založení krypto peněženky může být složité, ale je to nezbytné, pokud chcete držet své kryptoměny v bezpečí. Dodržte kroky, jak založit krypto peněženku, které jsme uvedli v tomto článku.

Zvolte si vhodný typ peněženky pro vaše potřeby a ujistěte se, že máte privátní klíč v bezpečí. Dodržujte bezpečnostní tipy a mějte na paměti, že vaše kryptoměny jsou vaše zodpovědnost. Snažte se vyhnout rizikům a užijte si svůj krypto majetek s klidnou myslí.