ČNB zakázala ERB bank přijímat vklady a poskytovat úvěry

ČNB zakázala ERB bank přijímat vklady a poskytovat úvěry

Česká národní banka vydala předběžné opatření, kterým nařídila ERB bank neposkytovat úvěry a nepřijímat vklady od veřejnosti.

ČNB dnes informovala, že už 8. března uložila ERB bank, aby se zdržela poskytování úvěrů, přijímání vkladů od veřejnosti a pořizování aktiv s rizikovou váhou větší než 0 procent.

„ČNB jako výkonný orgán dohledu nad finančním trhem po důkladném posouzení vyhodnotila situaci v ERB bank a rozhodla se vydat předběžné opatření a upravit prozatím pravidla pro fungování banky tak, aby v průběhu správního řízení nedocházelo k nevratným ztrátám v případě zhoršení její finanční situace,“ uvedl mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

Do pravomocného ukončení správního řízení s ERB bank nesmí poskytovat další informace, ovšem podle Garančního systému finančního trhu není výplata náhrad vkladů aktuální, protože byla činnost banky omezena jen částečně.

V případě, že by bylo třeba vklady vyplatit, je fond na takovou situaci připraven, v současnosti totiž disponuje částkou téměř 30 miliard, zatímco objem pojištěných vkladů u ERB bank činil na konci roku necelé čtyři miliardy.

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *